BİZ SİZE DÖNERİZ

WIR KOMMEN AUF SIE ZURÜCK

ORHAN PAMUK‘A SÖYLEMEYIN KARS‘TA ÇEKTIĞIM  FILMDE KAR ROMANI DA VAR

SAGT ORHAN PAMUK NICHT,
DASS SEIN ROMAN SCHNEE
IN MEINEM FILM VORKOMMT

İKİMİZİN YERİNE

FÜR UNS BEIDE

MAVI BISIKLET

DAS BLAUE FAHRRAD

SINEMA TÜRKIS

// SINEMA TÜRKIS

BİZ SİZE DÖNERİZ

// WIR KOMMEN AUF SIE ZURÜCK

İstanbul‘da altı üniversite mezunu kendi yollarını arıyor

 

Sechs Freunde in der Grosstadt

Donnerstag / Perşembe

19. OKT./EKİM 20:00 Uhr

(Yönetmen katılımı ile)

Festivalkino  Mediothek

GOETHE-INSTITUT MANNHEIM

Türkei, 2017 | 102 min | OmdU | Türkçe orginal, Almanca altyazılı

Regie / Yönetmen: Doğa Can Anafarta

Drehbuch / Senaryo: Doğa Can Anafarta

Kamera / Görüntü Yönetmeni: Mehmet Başbaran

Musik / Muzik: Ulas Pakkan

Darsteller / Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Hande Soral, Tuğçe Kurşunoğlu

Nach ihrem Studium zieht eine Clique nach Istanbul und versucht, dort Fus zu fassen. Doch das ist einfacher gesagt als getan. Cahit findet als Informatiker einfach keinen Job. Die Modedesignerin Defne ist unzufrieden, wie sich ihr vermeintlicher Traumberuf entwickelt. Yusuf sieht sowieso keine Zukunft fur sich mit seinem Sportstudium, das er nur der Familie zuliebe absolviert hat. Lale will sich dagegen als Wirtschaftsingenieurin endlich von ihrer Familie losen, wahrend ihr Freund Akın als Filmemacher versagt. Und auch Nur ist nicht glucklich, da ihr noch der Abschluss fur das Medizinstudium fehlt. Als Cahit sich fur einen Freund verschuldet stehen die sechs vor einem weiteren Problem, das sie gemeinsam losen mussen....

Büyük şehirde altı arkadaş: Altı yakın arkadaş üniversite öğrenimlerinin ardından İstanbul’a taşınıyor ve burada tutunmaya çalışıyor. Fakat söylemesi kolay olsa da gerçekleştirmesi zor. Bilgisayar mühendisi olan Cahit iş bulamamaktadır. Moda tasarımcısı Defne ise güya rüyalarının mesleği olan mesleğinin gelişiminden memnun değildir. Yusuf, sadece ailesini sevdiğinden bitirdiği spor öğreniminin ardından kendisinin bir geleceği olduğunu zaten düşünmemektedir. Akın film yapımcılığında başarısız olurken Lale endüstri mühendisi olarak nihayet ailesinden kopabilmek peşindedir. Nur da mutlu değildir çünkü tıp öğrenimini hala bitirememiştir. Cahit, bir arkadaşı için borca girerken bu altı arkadaş birlikte çözmeleri gereken bir başka sorunla daha karşı karşıya kalır...

 

Doğa Can Anafarta (*1987)

machte sein Abitur in Istanbul-Besiktas Ataturk Lisesi. Nach dem Abitur studierte an der Anadolu Universitat, Abteilung Cinema, TV und danach Bilgi Universitat. Er ist Regisseur, Drehbuchautor.

Doğa Can Anafarta (1987),

İstanbul’da Beşiktaş Atatürk Lisesini bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesinde Sinema-TV Bölümünde ve ardından da Bilgi Üniversitesinde okudu. Yönetmen, senarist ve montajcı olan Anafarta zaman zaman kendi filmlerinde de oynuyor.

ORHAN PAMUK‘A SÖYLEMEYİN KARS‘TA ÇEKTİĞİM

FİLMDE KAR ROMANI DA VAR

// SAGT ORHAN PAMUK NICHT,  DASS SEIN ROMAN SCHNEE IN MEINEM FILM VORKOMMT

Freitag / Cuma

20. OKT./EKİM 20:00 Uhr

(Yönetmen katılımı ile)

Festivalkino  Mediothek

GOETHE-INSTITUT MANNHEIM

Türkei, 2016 | 83 min | OmdU | Türkçe orginal, Almanca altyazılı

Regie / Yönetmen: Rıza Sönmez

Drehbuch / Senaryo: Rıza Sönmez

Kamera / Görüntü Yönetmeni: Zekeriya Tekin Kurtulus

Musik / Muzik: Hasan Yükselir

Darsteller / Oyuncular: Yüksel Ermutlu, Israfil Parlak, Vildan Atasever, Haydar Koçoğlu,

Idil Vural Atılaz Uluışık, Numan Cakir

Ein ganz normaler Tag in der türkischen Provinz Kars an der Grenze zu Armenien: Der Friseur Kâzım Alem in Kars versucht Personen, die aus einer Sicht den Charakteren aus dem Roman „Schnee“ von Orhan Pamuk ähneln, zu fotografieren und die Bilder als Postkarten zu verkaufen. Aber nicht alle in Kars sind von dem Roman so überzeugt wie er. Als der blinde Sänger Yüksel wichtigen Besuch erwartet, haben die besten Musiker der Stadt keine Zeit – sie sind bei einem Folklorewettbewerb. Es wird nicht einfach, andere Musiker zu finden. Eine Junge will eine Gans fangen. Und dann gibt es noch drei Feen, die nicht wissen, dass es sie real gar nicht gibt.

Görme engelli şarkıcı Yüksel’in hatırlı müşterileri gelecektir. Ancak en iyi müzisyenler halk oyunları yarışması sebebiyle şehir dışındalar. Başka müzisyen bulmak zor olacaktır. Berber Kâzım Alem ise Orhan Pamuk’un Kar romanındaki karakterlere benzettiği insanların fotoğraflarını çekerek kartpostal yapmaktadır. Yalnız Karslılar şehirlerini anlatan romanı pek sevmezler. Aslında varolmayan ama bunu bilmeyen üç peri müzisyen de bu yolculukta bizimledir. Kahramanlarımızın arayışı sık sık bir kazı yakalamaya çalışan çocuğun mücadelesiyle kesişir.

Riza Sönmez

 

(*1968) wurde in Elazig geboren. Er studierte Business Management an der Dokuz Eylül Universität. Später nahm er Schauspielunterricht am renommierten Müjdat Gezen Kunstzentrum und studierte Schauspiel an der Marmara Universität. Er drehte zwei Kurzfilme und spielte in über 20 Filmen mit. „Sagt Orhan Pamuk nicht, dass sein Roman Schnee in meinem Film vorkommt“ ist sein erster Langfilm.

Filmografie:

2016 Sagt Orhan Pamuk nicht, dass.../ Orhan Pamuk‘a Soylemeyin (Dokumentation)

2006 Ein Selbstportrait aus einem Portrait machen (Kurzfilm)

1999 Der Kafer (Kurzfilm)

Riza Sönmez

 

1960 da Elazığ da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesinde

Turizm işletmeciliği, Müjdat Gezen Sanat Merkezi´nde, Marmara Üniversitesi sinema TV yüksek okulunda oyunculuk eğitimi almıstır. İki kısa Film çeken Sönmez oyuncu olarak Türk sinemasında 20 den fazla filmde de rol almıştır. Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı Da Var ilk uzun metrajlı filmidir.

İKİMİZİN YERİNE

// FÜR UNS BEIDE

Bir lise öğrencisi ve öğretmeni arasındaki tutku dolu aşk.

Die leidenschaftliche Liebe zwischen einer Schülerin und ihrem Lehrer

Freitag / Cuma

20. OKT./EKİM 20:30 Uhr

CINEPLEX MANNHEIM

Türkei, 2016 | 126 min | OmdU | Türkçe orginal, Almanca altyazılı

Regie / Yönetmen: Umur Turagay

Drehbuch / Senaryo: Pinar Bulut

Kamera / Görüntü Yönetmeni: Yon Thomas

Musik / Muzik: Ömer Ahunbay, Mehmet Hakan Özer

Darsteller / Oyuncular: Serenay Sarikaya, Nejat Isler, Zerrin Tekindor, Istar Gökseven

 Ein junges Madchen entdeckt ihre erstegrose Liebe: Eingeengt von Familie, Kleinstadt und konservativer Gesellschaft verliert Cicek ihr Herz an den neu in die Stadt gezogenen attraktiven Literaturlehrer Dogan. Auch wenn er es versucht, so kann auch er ihr nicht lange widerstehen und verliebt sich ebenfalls in sie. Doch sie mussen ihre Liebe vor allen verheimlichen. Auch ist Cicek ist viel junger als Dogan, der wiederum ein Mann mit schmerzhafter Vergangenheit ist und erst wieder lernen muss, sich fur andere zu offnen. Hat ihre Liebe dennoch eine Chance? „Ikimizin Yerine“ ist eine Liebesgeschichte voller Leidenschaft, Liebe, Geheimnissen und Lugen.

Genç bir kız ilk büyük aşkını keşfeder: Ailesi, küçük kent ve muhafazakâr bir toplum içerisinde sıkışmış olan Çiçek kalbini kente yeni taşınmış olan yakışıklı edebiyat öğretmeni Doğan’a kaptırır. Doğan da çok çaba sarf etmesine rağmen ona uzun süre karşı koyamaz ve kendisi de aşık olur. Fakat aşklarını herkesten gizlemek zorundadırlar. Çiçek ayrıca acılarla dolu bir geçmişe sahip olan ve kendisini başkalarına açmayı yeniden öğrenmek zorunda olan Doğan’dan çok gençtir. Peki, aşklarının bir şansı var mıdır? “İkimizin Yerine” baştan aşağı tutku, aşk, sırlar ve yalanlarla dolu bir aşk hikâyesi.

Umur Turagay

(*1959) wurde in Ankara geboren und studierte Politikwissenschaften in Grenoble, doch das Kino wurde fur ihn ebenso wichtig wie das Studium. Er begann in Paris Dokumentar- und Werbefilme zu drehen. 1989 kam er zurück in die Türkei, um seinen ersten Spielfilm Karisik Pizza (Pizza Spezial) fertigzustellen. Er realisierte danach viele erfolgreiche Videoclips fur turkische Stars, TV-Serien und Werbefilme fur zahlreiche türkische Agenturen.

Filmografie:

2017: Ölene Kadar (TV-Serie, 2 Episoden)

2016: Für uns beide / Ikimizin Yerine

2012: Suskunlar (TV Serie, 1 Episode)

2005: 17. Mai: Die Geschichte eines Champions / 17 Mayis

1989: Pizza Spezial / Karisik Pizza

 

 

(*1959), Ankara’da doğdu ve Fransa’nın Grenoble kentinde siyaset bilimi okudu. Fakat sinema onun için öğrenimi kadar önemli bir hale geldi. Paris’te belgeseller ve reklam filmleri çekmeye başladı. 1989 senesinde ilk sinema filmi Karışık Pizza’yı tamamlamak için Türkiye’ye geri döndü. Ardından sanatçılara çok sayıda başarılı Video klipleri, TV-dizileri birçok Türk Ajanslarına reklam filmleri çekti.

MAVİ BİSİKLET

// DAS BLAUE FAHRRAD

Genç bir çocuk sınıf arkadaşı için mücadele ediyor

 

Ein kleiner Junge kämpft für seine Mitschülerin

Sonntag / Pazar

22. OKT./EKİM 12:00 Uhr

Kino im rem (Museum Weltkulturen)

Türkei, 2015 | 94 min | OmdU | Türkçe orginal, Almanca altyazılı

Regie / Yönetmen: Ümit Köreken

Drehbuch / Senaryo: Ümit Köreken, Nursen Çetin Köreken

Kamera / Görüntü Yönetmeni:Niklas Lindschau

Musik / Muzik: Cafer Ozan Türkyılmaz

Darsteller / Oyuncular: Selim Kaya, Eray Kılıçarslan, Bahriye Arın, Katya Shenkova, Fatih Koca, Turan Özdemir, Mustafa Küçükibiş, Burak Vurdumduymaz

DAS BLAUE FAHRRAD Der 12-jahrige Ali lebt allein mit seiner Mutter in armlichen Verhaltnissen in einer turkischen Kleinstadt. Sein groser Traum ist ein wunderschones blaues Fahrrad, das er immer auf dem Nachhauseweg durch das Schaufenster bewundert. Um seinen Traum zu erfullen, verdient er sich nach der Schule ein wenig Geld in der Autowerkstatt hinzu. Als die von Ali verehrte Schulersprecherin Elif ihr Amt an den Neuen der Klasse abgeben muss, regt sich bei Ali der ganze Widerstand gegen diese Ungerechtigkeit. Zusammen mit seinem besten Freund Yusuf organisiert er eine Kampagne, fur die er sogar sein muhsam erspartes Geld einsetzt. Es ist ein einfuhlsamer Film, der die Unmittelbarkeit eines Kindes gegenuber der Erwachsenenwelt betrachtet.

12 yaşındaki Ali, Türkiye’nin küçük bir kentinde annesiyle birlikte zor şartlar altında yaşamaktadır. En büyük hayali, eve gelip giderken vitrinde görerek hayran olduğu o güzelim masmavi bisikleti satın almaktır. Hayalini gerçekleştirmek için okuldan sonra tamirhanede çalışarak bir miktar para biriktirir. Ali’nin gözdesi olan öğrenci temsilcisi Elif görevini okula yeni gelen bir çocuğa devretmek zorunda kaldığında Ali bu haksızlığa isyan ederek tüm gücüyle karşı koyar. En yakın arkadaşı Yusuf ile birlikte, zar zor kazanarak biriktirdiği parasını yatıracağı bir kampanya organize eder. Küçük bir çocuğun yetişkinlerin dünyası karşısındaki dolaysızlığına göz gezdiren empati dolu bir film.

Ümit Köreken

(*1978) wurde in Akşehir in der turkischen Provinz Konya geboren. Er absolvierte ein Managementstudium an der Anadolu Universitesi, Eskişehir und begann 2011 ein Filmstudium. Er ist neben seiner Regie- und Produzententatigkeit zudem Autor von Horspielen, Theaterstucken und Kurzgeschichten.

Ümit Köreken

(*1978), Türkiye’nin Konya İlinde Akşehir’de doğdu. Eskişehir’de Anadolu Üniversitesinde işletme okudu ve 2011 senesinde sinema öğrenimine başladı. Yönetmenlik ve yapımcılığın yanı sıra radyo oyunları, tiyatro oyunları ve kısa öyküler yazıyor.

Filmografie:

2011 The Line; Kurzfilm

2016 Mavi Bisiklet

Preise des Films:

Antalya Golden Orange Film Festival 2016,

Bester Spielfilm, Beste Regie, Bestes Drehbuch